OLUŞTURULMA TARİHİ 20 Kasım 2022, Pazar 08:54
GÜNCELLEME TARİHİ 20 Kasım 2022, Pazar 08:54
PAYLAŞ

Tahmini dk okuma

EFSANENİN VEDASI: SEBASTIAN VETTEL

2022 Abu Dhabi Grand Prix’si. Formula 1'in büyük efsanelerinden Sebastian Vettel’in son yarışı.

 

Vettel, kariyeri boyunca elde ettiği başarıların yanı sıra, özellikle son yıllarda pist dışında gerçekleştirdiği sorumluluk projeleriyle de herkesin takdirini kazandı ve Formula 1 camiası tarafından fazlasıyla özlenecek.

 

Alman pilot, 15 yıla yayılan ve hem büyük çıkışlar hem de bazı inişler yaşadığı kariyerinde birçok unutulmaz ana imza attı. Ben de bugün sizleri Sebastian Vettel'in büyüleyici yolculuğunda bir gezintiye çıkarmak istiyorum.

 

İLK DURAĞI TÜRKİYE'YDİ

 

Türkiye, Sebastian Vettel'in hayatında bazı önemli dönemlere sahne oldu. Bunlardan birincisi, Alman pilotun 19 yaşındayken Formula 1'deki ilk resmi seansına 2006 Türkiye Grand Prix'sinde çıkmasıydı. Vettel, cuma günkü antrenman seanslarında BMW-Sauber ile pistte yer aldı.

 

Vettel'in Formula 1'deki ilk günü, bazı ilginç anları ve rekorları beraberinde getirdi. O an için resmi bir Formula 1 seansında yer alan en genç sürücü unvanını kazandı. Hemen ardından ilginç bir rekora imza attı. Garajdan çıkmasından yalnızca altı saniye sonra pit yolunda hız limitini aşan Vettel, Formula 1 tarihinde en çabuk şekilde ceza alan pilot oldu. Genç Sebastian, günün ilerleyen saatlerinde ikinci antrenman seansında en hızlı dereceyi yakaladı ve günü zirvede noktaladı.

 

Vettel, kariyerindeki ilk Formula 1 yarışına da yine BMW Sauber ile 2007 sezonunda Indianapolis'te çıktı. İlk yarışında sekizinci olarak puan alan Vettel, yine o gün için Formula 1 tarihinde bir yarışta puan elde eden en genç pilot olmuştu.

 

YAĞMURLU MONZA'DA TORO ROSSO MUCİZESİ

 

Sebastian Vettel'in Formula 1'deki ilk tam sezonu, şu anki ismi AlphaTauri olan Red Bull'un ikinci takımı Toro Rosso ile 2008 sezonundaydı. Sezonun beşinci yarışı Monaco'dan itibaren çok istikrarlı bir görüntü çizen Vettel, İtalya'da yağmurlu hafta sonunda önce pole pozisyonunu, ardından kariyerinin ilk zaferini elde etti.

 

O noktaya dek Red Bull'un bir yarış galibiyeti yoktu. Vettel, henüz Red Bull yarış kazanamamışken, ikinci takımla zafer elde etmeyi başardı. Üstelik sezon sonunda, iki Red Bull pilotunun topladığı puanı tek başına Toro Rosso'yla geçmeyi başardı. Sonraki sezon ana takıma terfi eden Süper Seb, 2009 Çin Grand Prix'sinde Red Bull takımına da ilk zaferini getirdi.

 

RED BULL'DAN ATEŞ FIŞKIRIYOR!

 

"Biz burada ne yapıyoruz? Çok saçma. Ben eve gidiyorum!"

 

Sebastian Vettel'in Red Bull'daki takım arkadaşı Mark Webber ile her zaman gergin bir ilişkisi oldu. 2010 Türkiye Grand Prix'si de bu gerginliğin en üst noktalarından birisiydi. Yarışın 40. turunda liderlik için Webber'e atak yapan Vettel, takım arkadaşıyla temas yaşayıp yarış dışı kalmıştı. Kazanın ardından çok sinirlenen Vettel, yaşananları aptalca olarak nitelendirdi. Webber ile Vettel arasındaki bu kaza, yarışı anlatan Okay Karacan'ın "Red Bull'dan ateş fışkırıyor!" sözleriyle de hafızamıza kazındı."

 

"SEBASTIAN VETTEL, DÜNYA ŞAMPİYONUSUN!"

 

"Tamam Sebastian, iyi işti. Herkes çizgiyi geçene kadar beklememiz gerekiyor. Hamilton ikinci, Button üçüncü. Rosberg dördüncü, Kubica beşinci... Sen, dünya şampiyonusun!"

 

2010 sezonunun son yarışına gelindiğinde Sebastian Vettel, pilotlar şampiyonasında Fernando Alonso ile Mark Webber'in arkasında üçüncü sıradaydı. Vettel'le lider Alonso arasında 15 puanlık fark bulunuyordu ve üstelik Alman sürücü, sezonun o noktasına kadar liderliğe hiç yükselememişti. Tüm oklar aleyhine görünse de Vettel, baştan sona temiz bir hafta sonu geçirerek yarışı kazandı. Webber yarışın başlarında duvara temas ederek pite girmek zorunda kaldı ve ivme kaybetti. Alonso ise düzlükte adeta uçan Vitaly Petrov'un kullandığı Renault'yu bir türlü geçemeyince yedincilikten öteye gidemedi. Böylelikle Sebastian Vettel, kariyerinin ilk şampiyonluğuna ulaştı.

 

Yarışın ardından Vettel'in yarış mühendisi Guillaume Roquelin'in Almanca yaptığı Du Bist Weltmeister (Dünya şampiyonusun) anonsu, hiç şüphesiz Formula 1'in en unutulmaz telsiz mesajlarından birisi olarak kayıtlara geçti.

 

2012 BREZİLYA

 

Formula 1'de şampiyonluk mücadelesinin son yarışa kalması her zaman keyif vericidir. Bir de şampiyonluk yarışı Brezilya Interlagos'ta ise neler olacağını asla tahmin edemezsiniz. 

 

Vettel, zorlu 2012 sezonunda son yarışa en yakın takipçisi Fernando Alonso'nun 13 puan önünde gelmeyi başardı. Yarışa Vettel dördüncü, Alonso ise yedinci sırada başladı. Avantaj Vettel'de olsa da ilk turda her şey değişti. Alonso sıra kazanırken, Vettel bir kazaya karıştı ve son sıraya geriledi. Üstelik aracı hasar da almıştı. Alman pilot, o gün Formula 1 tarihinin en iyi performanslarından birini sergileyerek, müthiş bir tırmanışla yarışı altıncı sırada bitirdi ve Alonso'yu üç puan farkla mağlup edip, şampiyonluğa uzandı. Yarışın bitiminde Takım Patronu Christian Horner, "Sebastian Vettel, sen üç kez dünya şampiyonusun!" çığlıklarıyla Vettel'e şampiyonluğu müjdeliyordu.

 

MULTI 21

 

"Kazandığım için özür dilemeyeceğim. Onunla yarıştım, daha hızlıydım, onu geçtim ve kazandım."

 

Sebastian Vettel, Multi 21 olayının yaşandığı 2013 Malezya Grand Prix'sinin ardından yaptığı bu açıklamayla herhangi bir pişmanlık duymadığını belirtmişti. Peki, Multi 21 neydi?

 

Yarışın son bölümüne yaklaşıldığında Vettel, lider Webber'in arkasındaydı. Takım, Multi 21, yani "İkinci araç, birinci araçtan önde kalacak" mesajını Vettel'e iletti. Bu mesajı dinlemeyen Vettel, takım arkadaşını geçerek liderliğe yükseldi ve yarışın galibi oldu. Bu olayın ardından ikili arasındaki ipler tamamen koparken, Webber'in sezon sonunda emekli olmasıyla bu gergin dönem sona erdi.

 

"BU GÜNLERİ HATIRLAMALIYIZ"

 

"Bu günleri hatırlamalıyız. Çünkü sonsuza dek süreceklerinin garantisi yok. Tadını çıkarın."

 

Sebastian Vettel'in son şampiyonluğu, 2013'te geldi. O sezon tam anlamıyla rakip tanımayan Vettel, en yakın takipçisi Alonso'ya 155; takım arkadaşı Webber'e ise 198 puan fark attı. Sezonun son dokuz yarışını kazandı ve hâlen kendisine ait olan üst üste en çok yarış kazanma rekorunun sahibi oldu.

 

ABD Grand Prix'sinin ardından yaptığı "Bu günleri hatırlamalıyız çünkü sonsuza dek sürmeyecekler." konuşmasıyla sanki bir şeylerin değişeceğinin farkında gibiydi. 2014'te Turbo-Hybrid çağına geçilmesiyle üstünlüğünü kaybeden Red Bull'da kötü bir sezon yaşadı ve 2014'ün sonunda takımdan ayrıldı.

 

"HERKES FERRARI HAYRANIDIR"

 

"Herkes Ferrari hayranıdır. Mercedes çalışanlarına gitseniz ve 'Mercedes dünyadaki en iyi marka' deseler bile onlar da Ferrari hayranıdır."

 

Vettel'in 2016 Kanada Grand Prix'sinde yaptığı bu açıklama, Ferrari'ye olan sevgisinin boyutunu gösteriyordu. 2015'te çocukluk hayalini gerçekleştirmek için kırmızı tulumu giyen Vettel'in İtalyan ekibinde geçirdiği süre, kendisi adına şanssız bir döneme denk geldi.

 

Mercedes'in 2014'ten itibaren inanılmaz bir yükseliş göstermesi, Vettel - Ferrari birlikteliğinden şampiyonluk çıkmamasına neden oldu. Vettel, 2017 ve 2018'de şampiyonluk için mücadele etse de hem çeşitli mekanik arızalar hem de bazı bireysel hatalar nedeniyle iki şampiyonluğu da Lewis Hamilton'a kaptırdı.

 

SİNGAPUR'UN ASLANI

 

Singapur, Sebastian Vettel için her zaman özel bir yer oldu. Kariyeri boyunca burada beş kez kazanan Alman pilot, son zaferini de 2019'da yine Singapur'da elde etti. Yarış mühendisinin kendisine "Singapur'un Aslanı" şeklinde seslenmesi, muhtemelen onu en iyi anlatan ifadeydi. Aslında o, yalnızca Singapur'un değil, Formula 1'in de aslanıydı.

 

SON BİR ŞARKI

 

"...Sizin sihrinizi hissettim. Beni kabul ettiğiniz için teşekkür ederim

Sizi çok özleyeceğim. Herkese en iyi dileklerimi iletiyorum. Mutlu olmanızı diliyorum..."

 

Sebastian Vettel, çok sevdiği Ferrari'ye bu sözlerle veda etmişti. Takımdaki son yarışı olan 2020 Abu Dhabi Grand Prix'sinin ardından telsizden bir şarkı söyleyen Vettel, duygusal yönünü bu şekilde ortaya koymuştu.

 

Daha sonra kendisiyle yapılan röportajlarda Ferrari'de şampiyon olamadığı için başarısızlık yaşadığını ancak İtalyan ekibinde geçirdiği süreden hiçbir pişmanlık duymadığını söyledi. Kırmızı tulum, kırmızı araç, Maranello ve Şahlanan At; Sebastian Vettel'in Ferrari'ye olan bağlılığı sportif başarının çok ötesindeydi.

 

ASTON MARTIN VE EMEKLİLİK

 

Sebastian Vettel'in 2021'de başlayan Aston Martin hikayesi, beklenildiği gibi gitmedi. Bir önceki sezon en hızlı üçüncü araca sahip olan takım, getirilen kural değişikliğinden negatif yönde etkilendi ve hızını kaybetti. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Alman efsane, kariyerinin son podyumunu Aston Martin ile birlikte 2021 Azerbaycan Grand Prix'sinde elde etti.

 

Aston Martin'in 2022 sezonunda da beklenen ilerlemeyi sağlayamaması, Sebastian Vettel'in içten içe büyüyen emeklilik düşüncesinin daha hızlı şekilde gerçeğe dönüşmesine neden oldu. Vettel, daha sonra yaptığı açıklamada emekliliği Ferrari döneminden bu yana aklından geçirdiğini itiraf etti. Artık ailesine daha fazla vakit ayırmak istediğini de belirten Vettel, kararında bu durumun da büyük rol oynadığının altını çizdi.

 

EFSANEYE VEDA

 

Formula 1'de son iki sezonda içimizi en çok ısıtan şeylerden birisi, Sebastian Vettel ile Mick Schumacher arasındaki büyük dostluktu. Vettel, gençlik döneminde Mick Schumacher'in babası Michael Schumacher'den büyük destek görmüş, o dönemde Bebek Schumi olarak dahi anılmıştı.

 

Michael Schumacher, 2006'da Formula 1'den ayrıldıktan sonra 2010'da geri dönmüş ve üç yıl daha sporda yer almıştı. Kim bilir, belki Sebastian Vettel de bir gün bizleri özler ve ait olduğu yere geri döner. Ancak şimdilik, hoşça kal efsane!

 

299 yarış

4 dünya şampiyonluğu

53 yarış galibiyeti

57 pole pozisyonu

122 podyum

 

Bir Sebastian Vettel.