"VAR sistemiyle yüzde 99 başarı sağlandı"

MHK eski Başkanı Yusuf Namoğlu, açıklamalarda bulundu.

"VAR sistemiyle yüzde 99 başarı sağlandı"
OLUŞTURULMA TARİHİ 28.12.2022 17:14
SON GÜNCELLEME 28.12.2022 17:14
😃
0
😂
0
😍
0
😮
0
😠
0
😢
0

MHK eski Başkanı Yusuf Namoğlu, açıklamalarda bulundu. 

 

Namoğlu, D-Smart'ta konuşmasında hakem değişikliği üzerine konuştu. MHK eski Başkanı Namoğlu'nun açıklamaları şu şekilde:
 

"Oyunda kalma süresi 60 dakikalara çıktı"
 

Topun oyunda kalma süresinin artması için yapılan çalışmalardan bahseden Yusuf Namoğlu, "Son yıllarda ülkemizde ve bütün dünyada tartışılan 90 dakikalık oyunda, topun sahada kalma süresini nasıl arttırılacağını, kurallar harici yorumu da içine katarak, Collina tarafından hakemlere talimatlar verilerek, bu sürenin 60 dakikalara kadar çıkarılması sağlandı" dedi.

Dünya Kupası'nın düzenlendiği tarihi değerlendiren Yusuf Namoğlu, "Liglerin arasında oynanan Dünya Kupası'nda, Messi'nin, Ronaldo'nun ve diğer oyuncuların performanslarında bir artış olduğu kanaatindeyim. Yorgunluk olmadığı taktirde yetenekli oyuncuların ortaya çıkabileceği bir ortam oluştu" ifadelerini kullandı. 
 

"Yeni kuralları hakemlerimize aktardılar"
 

Hakemlere yeni kuralların aktarıldığını belirten Namoğlu, "Türk hakemlerinin Dünya Kupası'nı izlemelerinin haricinde, eğitimlerde yeni eklenen kurallarla birlikte kart çıkarma konusunu hakemlerimize aktardılar" dedi.

FIFA kokartlı hakem Halil Umut Meler'in performansı hakkında da konuşan Yusuf Namoğlu, "Halil Umut Meler, kendini Avrupa maçlarına göre ayarlıyor. Kendisinin yönettiği maçlarda, basit faulleri çalmayarak, oyunu az durdurup futbol oynatmaya çalışıyor. Tüm turnuvalarda gözlemcilerin beklentisi de bu yönde. FIFA Kokartını yeni alan hakem arkadaşların da maçları bu şekilde yönetmesinde fayda var" ifadelerini kullandı.
 

"VAR sistemiyle yüzde 99 başarı sağlandı"
 

Yusuf Namoğlu, VAR sistemi için, Almanya ve İtalya'nın çalışmalara daha önce başladığını dile getirerek, "Dönemin TFF Başkanı Yıldırım Demirören, kulüplerden de destek alarak bu sistemin önünü açtı. Bu sistem ile yüzde 99 başarı sağlandı" diye konuştu.

 

Hakemlik kariyerini sonlandıran Cüneyt Çakır için övgü dolu sözler sarf eden Namoğlu, "Cüneyt Çakır'ın yönettiği maçlara baktığımız zaman sadece Türk hakemlerin değil dünya üzerindeki hakemlerin de kolay kolay elde edemeyeceği bir başarı elde ettiğini görüyoruz" ifadelerini kullandı. 
 

"Özellikleri girildikten sonra da istediğiniz hakemi istediğiniz maça atayabilirsiniz"
 

Hakem atamalarını da değerlendiren Yusuf Namoğlu, "Teknolojiden mutlaka yararlanılması gerektiğini düşünüyorum. Hakem atamalarını her ne kadar sistem otomatik yapıyor olsa da, hakemin özellikleri sisteme girildikten sonra zaten yine istediğiniz hakemi istediğiniz maça atayabilirsiniz. Atamalar sistem tarafından yapılsa dahi son sözü MHK'nın söylediğini düşünüyorum" şeklinde konuştu. 

 

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi'yle ilgili ise "TFF Başkanı, her konuda en ön konumda bulunmak istiyor. Bir insan çok şey biliyo olabilir ancak her şeyi bilemez. MHK Başkanı Sabri Çelik, gerektiğinde TFF Başkanı'na "dur" diyebilmeli. Çünkü TFF ne kadar müdahale ederse o kadar sorun çıkar" değerlendirmesini yaptı. 
 

"Sezon ortasında değişiklik yanlış olur"
 

Cüneyt Çakır'ın Katar'da düzenlenen Dünya Kupası'nda görev almak için talepte bulunduğunu belirten Namoğlu, "Değişim iyidir, ancak zamanlaması doğru olduğunda iyidir. Sezonun ortasında hakem değişikliğine gidilirse bu yanlış olur. Cüneyt Çakır ve ekibinin son Dünya Kupası'nda görev almak için, hakemliklerinin 1 yıl daha uzatılmasını talep ettiler. Ancak kendi ülkenizde görev alamıyorken UEFA, FIFA size organizasyonlarda görev vermez." diyerek sözlerini noktaladı.

YORUMLAR