VAR kararı açıklamalarında yeni dönem

FIFA Kulüpler Dünya Kupası'nda Çinli hakem Ma Ning mücadelenin son anlarında VAR incelemesi yaparken kararını stadyuma anons etti.

VAR kararı açıklamalarında yeni dönem
OLUŞTURULMA TARİHİ 04.02.2023 12:50
SON GÜNCELLEME 04.02.2023 12:50
😃
0
😂
0
😍
0
😮
0
😠
0
😢
0

Al Ahly ile Auckland City arasında oynanan FIFA Kulüpler Dünya Kupası maçı tarihe geçti. Heyecan dolu müsabakanın son dakikalarında Çinli hakem Ma Ning'in VAR konuşması sonrası verdiği kararın nedenini stat hoparlöründen anlatması tarihte bir ilki beraberinde getirdi

 

Heyecan dolu maçın son dakikalarında Çinli hakem Ma Ning, verdiği penaltı kararı sonrası VAR hakemi tarafından uyarıldı. Ma Ning bu karar sonrası pozisyonu VAR mönitörüne gelerek izledi. Yaptığı incelemenin ardından Ma Ning penaltı kararını iptal etti ve serbest vuruş kararı verdi.

 

Çinli hakem bu kararı sonrası futbol tarihinde bir ilke imza attı. Hakem pozisyonda kararını vermesinin ardından İngilizce bir anons yaptı. Müdahalenin dışarı olması nedeniyle penaltı kararını iptal ettiğini belirten Çinli hakem, serbest vuruş kararı aldığını vurguladı. Ma Ning daha sonra faul yapan oyuncunun bariz gol şansını önlediğini ifade etti ve kırmızı kartını gösterdi.

 

Çin Futbol Federasyonu'ndan Ma Ning bu anonsla birlikte futbol sahalarında bir ilke imza attı. VAR yardımıyla verilen bir kararı maçta açıklayan ilk hakem olan Ma Ning'in konuşması televizyondaki izleyicilere de aktarıldı.

 

PİLOT UYGULAMA FAS'TA YAPILIYOR

 

Futbol oyun kurallarını değiştirme yetkisine sahip tek kurum olan IFAB, geçtiğimiz ay Londra'da yaptığı son toplantıda VAR kararlarının stadyumda hakemler tarafından seyircilere anons edilmesi kararını almıştı. Uluslararası maçlarda 1 yıl boyunca test edilecek olan bu kararın ilk uygulamasının Fas'ın ev sahipliğinde düzenlenen FIFA Kulüpler Dünya Kupası'nda yapılacağı kamuoyuna aktarılmıştı.

IFAB'ın kararında VAR ile hakemin yaptığı konuşma sonrasında nihai kararın stadyum hoparlörleri ve TV ekranlarından hakem tarafından sesli olarak duyurulması kararlaştırılmıştı. FIFA Kulüpler Dünya Kupası'nın yanı sıra uygulanacak bir diğer turnuva Haziran ayında başlayacak olan Kadınlar Dünya Kupası olacak.

 

ÇOK SAYIDA KURAL KONUŞULMUŞTU

 

IFAB'ın düzenlediği toplantıda Premier Lig, Ligue 1 ve MLS'ten gelen geçici oyuncu değişikliği talebi kabul görmemişti. IFAB aynı zamanda oyunun bazı bölümlerinde (VAR kontrolleri, oyuncu değişiklikleri ve gol sonrası) hakemin saatini durdurması talebini de reddetti.

 

Katar'ın ev sahipliğinde düzenlenen 2022 Dünya Kupası'nda hakemlere oyunun duraklama anlarını tam olarak tutturan IFAB'ın bu kararı sonrası Türkiye Futbol Federasyonu da bu kararı uygulamaya başlamıştı. Süper Lig'de Dünya Kupası'nın ardından oynanan karşılaşmalarda eklenen uzatma dakikaları dikkat çekti.

YORUMLAR