Süper Lig üçüncüsü Şampiyonlar Ligi'ne gidebilecek mi?

Temsilcilerimizin kayıpsız geçtiği eleme turları sonrası UEFA'nın yeni kuralı gündeme geldi.

Süper Lig üçüncüsü Şampiyonlar Ligi'ne gidebilecek mi?
OLUŞTURULMA TARİHİ 19.08.2023 13:23
SON GÜNCELLEME 19.08.2023 13:23
😃
0
😂
0
😍
0
😮
0
😠
0
😢
0

Avrupa'daki temsilcilerimiz başarılı bir haftayı daha geride bıraktı ve Türkiye'nin ülke puanı sıralamasındaki olumlu ilerleyişi devam etti. Üç takımımız, Şampiyonlar Ligi ve Konferans Ligi maçlarından galibiyetle ayrıldı. Bu sayede Türkiye'nin toplam puanı 30.100'e yükseldi ve iki hafta önce elde edilen 10. sıra korundu. Avusturya, 29.500 puanla takip ediyor ve aradaki fark açıldı. Bu sezonun ilk 10 içerisinde tamamlanması, Süper Lig şampiyonunun 2025-26 sezonunda doğrudan Şampiyonlar Ligi grup aşamasına katılmasını sağlayacak.

 

Avrupa kupalarında bu sezon en fazla puan toplayan Polonya gibi rakiplerimiz eksikliklerle mücadele ediyor. Sezona dört takımla başlayan Polonya, iki takımı elenirken diğer iki takımıyla mücadelesini sürdürüyor. UEFA ülke sıralamasında en yakın rakiplerimiz olan Avusturya ve İsviçre ise bir ve iki takımını kaybetmiş durumda. Austria Wien'in Konferans Ligi'nden elenmesi Avusturya için, Luzern ve Basel'in elenmesi de İsviçre için önemli bir dezavantaj oluşturdu.

 

Bu sezon Beşiktaş (4.0), Fenerbahçe (4.0), Galatasaray (3.5), Adana Demir (2.5) ile toplanan puanlar genel ortalamada 3.500'e ulaştı. Bu durumda Türkiye, Polonya ile birlikte en yüksek puanı toplayan ülke oldu. Bu istatistiğe göre Türkiye, sezonu ilk iki sırada tamamlarsa bir sonraki sezon Şampiyonlar Ligi'ne bir fazla takım gönderebilecek. Çünkü Şampiyonlar Ligi'nde takım sayısı 32'den 36'ya çıkacak ve 4 yeni kontenjan takımından 2'si, bir önceki sezon toplamda en fazla puanı toplayan iki ülkeye verilecek.

YORUMLAR