Juventus’a verilen cezanın sebebi açıklandı

Serie A’da Juventus'a mali usulsüzlüklere karıştığı için verilen 15 puan silme cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

Juventus’a verilen cezanın sebebi açıklandı
OLUŞTURULMA TARİHİ 30.01.2023 19:56
SON GÜNCELLEME 30.01.2023 19:56
😃
0
😂
0
😍
0
😮
0
😠
0
😢
0

Serie A’da Juventus'a mali usulsüzlüklere karıştığı için verilen 15 puan silme cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

 
İtalya Futbol Federasyonu, federasyon spor hakimliğinin Juventus'a yönelik haksız sermaye kazancı dolayısıyla verilen cezanın gerekçesi belli oldu.

36 sayfalık gerekçeli kararda, siyah-beyazlı kulübün sportif bakımdan da disiplin suçu işlediği belirtildi.

 

Juventus kulübünün ilgili sportif düzenlemeleri uzun süreli şekilde ve tekrar eden biçimlerde ihlal etmesinin ve de hak mahrumiyeti alan kulüp yöneticilerinin bu durumun farkında olmasının verilen cezaların gerekçesini oluşturduğu kaydedildi.

Gerekçeli kararda ayrıca, Juventus'un mali hesaplarının güvenilir olmadığı da ifade edildi.


Cezanın, Federasyon Spor Savcısı Giuseppe Chine'nin talep ettiği 9 puan silme  cezasının da üstünde olmasının gerekçesinin ise Juventus'un haksız sermaye kazançlarının sportif rekabeti bozabilecek düzeyde olması olduğu aktarıldı

Juventus ile birlikte suçlanan ancak herhangi bir ceza almayan diğer 8 kulübe dair herhangi bir belirli kanıta rastlanmadığı aktarıldı.

 

Siyah-beyazlı takımın, gerekçeli kararın açıklanmasıyla söz konusu cezalara 30 gün içinde itiraz etme hakkının bulunduğu ve ilerleyen günlerde bu itirazın yapılacağı basında çıkan haberlerde yer aldı.

 

Diğer yandan, Juventus'un adının karıştığı mali usulsüzlüklerden biri olan futbolculara yapılan maaş ödemelerine ilişkin inceleme de sürüyor. İtalyan basınında, bu konuda da siyah-beyazlı kulübü başka cezalar alabileceği haberleri de daha önce çıkmıştı.

 

 Juventus, 15 puan silme cezasının verildiği 20 Ocak'tan bu yana ligde kendi sahasında oynamasına karşın iki maçta da galip gelemedi. Siyah-Atalanta ile 3-3 berabere kalırken, Monza'ya ise 2-0 yenildi. Puan silme cezasının işlenmesiyle orta sıralara gerileyen Juventus, Serie A'da 23 puanla 13. sırada yer alıyor.

YORUMLAR