Galatasaray'a Avrupa'dan dev gelir

UEFA Şampiyonlar Ligi'ndeki tek temsilcimiz Galatasaray'ın elde edeceği gelir belli oldu.

Galatasaray'a Avrupa'dan dev gelir
OLUŞTURULMA TARİHİ 16.08.2023 12:45
SON GÜNCELLEME 16.08.2023 12:45
😃
0
😂
0
😍
0
😮
0
😠
0
😢
0

Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kalmak için play-off turunda Norveç ekibi Molde ile mücadele edecek. Ancak elense dahi Galatasaray, UEFA'nın yönetmeliklerine göre teselli ödülü niteliğinde olan 5 milyon euro alacak.

 

Galatasaray'ın Avrupa geliri bununla sınırlı kalmayacak. Eğer Molde'ye elenirse, Avrupa Ligi'nde yoluna devam edecek. Avrupa Ligi'nde gruplarda yer alacak her takıma 3,63 milyon euroluk katılım payı veriliyor.

 

Galatasaray'ın Avrupa Ligi'nde en büyük gelir kalemi ise market geliri olacak. Türkiye'nin bu ligdeki market değeri yaklaşık 5 milyon euro ve Galatasaray, tek Türk takımı olduğu için market gelirinin tek sahibi olacak. Ayrıca, Galatasaray'ın katsayı sıralamasında 18 takımı geride bırakarak 19 hissesi garanti durumda. Bu da 2,5 milyon euro getirecek.

 

Sonuç olarak, Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde elenirse Avrupa macerasını Avrupa Ligi'nde sürdürecek ve bu ligdeki performansından bağımsız olarak 16 milyon euro kazanacak. Eğer Galatasaray Molde'yi eleyerek Devler Ligi biletini alırsa, gelirleri en az 25 milyon euroya çıkacak. Bu gelirler arasında 15,64 milyon euroluk katılım payı ve yaklaşık 1,5 milyon euroluk market geliri yer alacak.

 

Son olarak, Galatasaray, daha fazla katsayıya sahip olan Braga, PSV, Dinamo Zagreb ve Kopenhag'tan herhangi biri turnuvadan elendiğinde, her elenen takım için birer hisse daha (1 milyon 137 bin euro) kazanacak.

YORUMLAR